It’s hard to be a smart consumer today; when you think about the products you buy and the amount you can spend. Can I afford this? Is this the best buy? Am I getting my money’s worth?
Almost everything we buy is sold by weight, volume, length, count, or measure. For example — a dozen eggs, a gallon of milk, a liter of wine, a yard of cloth, a pound of hamburger.
Without standard measurements, it would be difficult to do even simple things, like use cookbooks or buy carpet, laundry detergent and fabric.
Package Labels give consumers helpful information. The amount of the product of the net quantity in the package is marked on the label.
The quantity is shown as a weigh, measure, or count, such as ounces, ponds, quarts, liters, or square feet.
Pay only for the Product NOT THE Packaging
When you buy apples in a plastic bag, you should pay only for the weight of the apples, not for the weight of the container.
In many stores, the electronic and computerized scales used at the check-out are set to automatically deduct the weight of the packaging. On other scales, the sales clerk must adjust the scale to deduct the packaging materials.
Scales must be placed so you can see the weight. If you doubt the package contains the weight labeled on the package, ask to have the package weighed again before you buy the product
Good measurement is also important when buying gasoline and motor fuel. The fuels are sold by volume in gallons or liters.
The price you pay for gasoline will depend upon:
Be sure the attendant at the pump is using the correct pump and the octane rating and the price per gallon or liter is clear on each pump. It is also important that you check the price by multiplying the number of gallons or liters by the unit price.